COVID-19 epidēmijas ietekme uz veselības aprūpes sistēmu un sabiedrības veselību Latvijā; veselības nozares gatavības nākotnes epidēmijām stiprināšana
Projektā zobārstniecības komandai bija divi mērķi:
Novērtēt zobarstniecības pakalpojumu pieejamību COVID-19 dēļ izsludinātā ārkārtas stāvokļa laikā Latvijā un uzreiz pēc tā, mazinot ierobežojumus.
Pētīt Latvijas zobārstu gatavību izmantot zemāka infekcijas izplatības riska neinvazīvās un minimāli invazīvās kariesa ārstēšanas metodes bērniem un pieaugušajiem saistībā ar neseno zobārstniecības prakšu darbības ierobēžošanas pieredzi vai ar zināšanām par šo metožu efektivitāti.
Kas ir neinvazīvas un minimāli invazīvas kariesa ārstēsanas metodes?
Pie neinvazīvām kariesa ārstēšanas metodēm pieder tādas manipulācijas kā zobu tīrīšana, motivējošā intervēšana un fluorīdu laku aplikācijas. Tās ir metodes, kuras tiek lietotas pacienta līmenī (nevis individuālu bojājumu līmenī) ar mērķi apturēt esošo kariozo bojājumu progresu un pasargāt no jaunu bojājumu veidošanās.
Minimāli invazīvas metodes ir tās, kuru rezultātā tiek veikta tieša iedarbība uz zoba audiem, tos maksimāli saudzējot. Pie šīm metodēm pieder augstas koncentrācijas fluorīdu šķīdumu aplikācijas, tai skaitā sudraba diamīna fluorīda (SDF) aplikācijas, silanti un Hall kroņi bojājumu progresa apturēšanai vai selektīvā kariozo audu izņemšana kā pamats restoratīvai ārstēšanai, bet nodrošinot maksimālu veselo vai remineralizējamo audu saglabāšanu.
Gandrīz visas šīs metodes iespējams pielietot, neizmantojot vai ļoti minimāli izmantojot rotējošos instrumentus un ūdens / gaisa pūsterus, tā mazinot risku izpaltīt pilienveida infekcijas ierosinātājus, kas ir ļoti būtiski laikā, kad sadzīvojam ar mazpazīstamu vīrusu.
Vairāk par projektu šeit.